22 DEC. 2025

Jul- och nyårshälsning från kommunalrådet

Bästa kommuninvånare! År 2025 är snart till ända och Julen samt nyårsfirande står för dörren. Jag vill då passa på att göra en kort återblick över året som gått på vår fina guldplats.

En man står inomhus framför en julgran.

Vi lever i en kommun där det händer mycket och vi kan glädjas åt en positiv utveckling. Antalet invånare ökar och är i skrivande stund högre än på många år. Vi ser verksamheter växa och expandera, vi har en låg arbetslöshet, har klättrat rejält i näringslivsranking – och inte minst – vi rankas som en av Sveriges tryggaste kommuner.

Investeringar för framtiden

Vi har fortsatt att investera för kommunens framtid. Ett första spadtag är gjort på Rödesunds torg - ett helt nytt centrum som ska fyllas med lägenheter och verksamheter. Nya Strandskolan är invigd och ny entréhall samt B- och C-hall på Moliden kommer vara klara att tas i bruk när våren gör sitt intåg. Vi har fått en ny scen och ett nytt stall ska byggas i Mölltorp. Detta för att nämna något av det som hänt och beslutats under 2025. Jag vill också nämna arbetet med vår nya översiktsplan för kommunens framtida utveckling där jag vill understryka samtliga orters liksom landsbygdens betydelse – alla viktiga delar i vår gemensamma positiva utveckling som kommun.
 
Gångvägen på baksidan och sjösidan.

Bild: Nya Strandskolan

Tillsammans bygger vi Karlsborgs kommun

Vi startade denna mandatperiod med 49 punkter för kommunens utveckling och av dem är cirka 40 i gång eller avslutade. Det känns gott att kunna konstatera att det levereras. Här har samtliga medarbetare i kommunen sin del i det goda jobb de gör för alla oss invånare. Det omfattar även dig som invånare och alla företag och verksamheter som finns i vår kommun – utan er vore inte vår kommun så framgångsrik som den är!

Allt detta som görs kan ramas in av vår fantastiska natur och allt vatten som omgärdar oss. Det gör mig stolt över att bo i denna kommun – helt enkelt en fantastisk guldplats i vårt land.
 
Flygbild över centrala Karlsborg med vy över Karlsborgsviken, Rödesund bort mot södra Karlsborg och fästningen.

Snart får vi skriva 2026. Jag ser fram emot att vi gemensamt ska fortsätta utveckla Karlsborgs kommun. Fortsätta njuta av att vi har förmånen att få bo på en så fin plats. Vi kommer göra vad vi kan för att fortsätta investera och skapa förutsättningar för så bra kommunal service och verksamheter som möjligt.
 

Tack för det gångna året

Med de orden vill jag tacka alla er invånare för ert förtroende samt alla medarbetare i kommunen för ett riktigt fint arbete under 2025 och tillsammans ska vi fortsätta utveckla Karlsborgs kommun – vår guldplats under 2026.

Jag önskar er alla en riktigt God Jul och Gott Nytt År!

Torbjörn Colling, Kommunalråd och kommunstyrelsens ordförande